Skip to main content

Duman dedektörü

Duman dedektörü yangın alarm sistemlerinde kullanılan ve yangın sırasında çıkan dumanı algılayarak panele bildirme görevini üstlenen bir elektronik cihazdır. Birçok marka ve modelde olsada ana çalışma prensibi aynıdır.

Yangın durumunda çıkan zehirli ve yoğun olan dumanı algılamak için tasarlanmış optik bir devre yer almakta ve bu devre sayesinde dumanı algılayabilmektedir. Yangında çıkan duman harici diğer dumanları algılama durumu olmamakla beraber, yoğun bir duman altında bu dumanı yangın durumu olarak algılayabilmektedir. Bunun için duman dedektörünü yemek pişirilen yerlere, egzoz dumanının yer aldığı yerlere ve duman yoğunluğu olan yerlere konulmaması gerekmektedir.

Duman dedektörleri 2 kısımda oluşmaktadır. Bu kısımlardan biri taban bölümüdür. Bu bölüm kablo bağlantılarının yapılması ve tavana sabitleme için kullanılmaktadır. Diğer bölüm ise gövde bölümüdür. Gövde bölümü dumanı algılayan elektronik ve optik kısımdan oluşmaktadır ve tabana monte edilmektedir. Satış sırasında taban ve gövde bölümleri ayrı satılır. Satın alım sırasında bu duruma dikkat etmek gerekmektedir.

Duman Dedektörü Çeşitleri

Yangın alarm sistemlerinde yer alan duman dedektörlerini ikiye ayırabiliriz. Adresli ve konvansiyonel olarak adlandırılan bu ayrımları kısaca size açıklayalım. Adresli duman dedektörü yangının tam yerini göstermektedir. Açıklamak gerekirse otele kurulmuş olan bir sistemde tam olarak 101 nolu odada yangın var diyebilmektedir. Bu dedektörler adresli yangın alarm sistemlerinde kullanılabilmektedir. Daha çok otel, okul, dershane ve benzeri yerlerde veya yangında patlama riski olan çok odalı yerlerde kulanılmaktadır.

Konvansiyonel duman dedektörleri ise yangını bölgesel olarak göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, fabrikaya kurulmuş olan sistem sevkiyat bölgesinde yangın var olarak alarm vermektedir. Bu dedektörler konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde kullanılabilmektedir. Kullanım alanları olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Örnek olarak fabrika, ev, ofis vb yerler verilebilir.

Diğer bir ayrımı ise kablolu duman dedektörü ve kablosuz duman dedektörü olarak verebiliriz. Kablolu duman dedektörleri stabil çalışan ve itfaiyenin yönetmeliğine uygun olan dedektörlerdir. Yangın alarm paneline kablo ile bağlanmakta ve haberleşmektedir. Kablosuz duman dedektörü ise daha çok evler için üretilmiş ve itfaiye normlarına uymayan ve kabul görmeyen dedektörlerdir. Her birinin kullanım amacı tamamen birbirlerinden farlıdır. Satın alım yaparken bu durum göz önüne alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir