Skip to main content

Duman dedektörü

Duman dedektörü yangın alarm sistemlerinde kullanılan ve yangın sırasında çıkan dumanı algılayarak panele bildirme görevini üstlenen bir elektronik cihazdır. Birçok marka ve modelde olsada ana çalışma prensibi aynıdır.

Yangın durumunda çıkan zehirli ve yoğun olan dumanı algılamak için tasarlanmış optik bir devre yer almakta ve bu devre sayesinde dumanı algılayabilmektedir. Yangında çıkan duman harici diğer dumanları algılama durumu olmamakla beraber, yoğun bir duman altında bu dumanı yangın durumu olarak algılayabilmektedir. Bunun için duman dedektörünü yemek pişirilen yerlere, egzoz dumanının yer aldığı yerlere ve duman yoğunluğu olan yerlere konulmaması gerekmektedir.

Duman dedektörleri 2 kısımda oluşmaktadır. Bu kısımlardan biri taban bölümüdür. Bu bölüm kablo bağlantılarının yapılması ve tavana sabitleme için kullanılmaktadır. Diğer bölüm ise gövde bölümüdür. Gövde bölümü dumanı algılayan elektronik ve optik kısımdan oluşmaktadır ve tabana monte edilmektedir. Satış sırasında taban ve gövde bölümleri ayrı satılır. Satın alım sırasında bu duruma dikkat etmek gerekmektedir.

Duman Dedektörü Çeşitleri

Yangın alarm sistemlerinde yer alan duman dedektörlerini ikiye ayırabiliriz. Adresli ve konvansiyonel olarak adlandırılan bu ayrımları kısaca size açıklayalım. Adresli duman dedektörü yangının tam yerini göstermektedir. Açıklamak gerekirse otele kurulmuş olan bir sistemde tam olarak 101 nolu odada yangın var diyebilmektedir. Bu dedektörler adresli yangın alarm sistemlerinde kullanılabilmektedir. Daha çok otel, okul, dershane ve benzeri yerlerde veya yangında patlama riski olan çok odalı yerlerde kulanılmaktadır.

Konvansiyonel duman dedektörleri ise yangını bölgesel olarak göstermektedir. Örnek vermek gerekirse, fabrikaya kurulmuş olan sistem sevkiyat bölgesinde yangın var olarak alarm vermektedir. Bu dedektörler konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde kullanılabilmektedir. Kullanım alanları olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Örnek olarak fabrika, ev, ofis vb yerler verilebilir.

Diğer bir ayrımı ise kablolu duman dedektörü ve kablosuz duman dedektörü olarak verebiliriz. Kablolu duman dedektörleri stabil çalışan ve itfaiyenin yönetmeliğine uygun olan dedektörlerdir. Yangın alarm paneline kablo ile bağlanmakta ve haberleşmektedir. Kablosuz duman dedektörü ise daha çok evler için üretilmiş ve itfaiye normlarına uymayan ve kabul görmeyen dedektörlerdir. Her birinin kullanım amacı tamamen birbirlerinden farlıdır. Satın alım yaparken bu durum göz önüne alınmalıdır.

 

Duman Dedektörü Fiyatları

Duman dedektörü fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik içerisinden seçim yapmak için kaliteli, belgeleri tam olanı ve itfaiyenin istediği duman dedektörünü seçmek gerekmektedir. İtfaiye’nin kabul ettiği duman dedektörü kablo ile panele bağlantılı ve EN 54-7 normuna uygun olmalı, çalışma voltaj aralığı 24 Volt olmalıdır. Bu duman dedektörlerinin en büyük özelliği optik olarak algılama yapmalarıdır ve panele bağlı optik duman dedektörü diye adlandırılmaktadırlar.

Duman Dedektörü Fiyatları

Duman dedektörü fiyatı için mühendis arkadaşlarımıza danışabilir ve sizin için gerekli olabilecek olan diğer yangın ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler arasında işletmenizin metrekare üzerinden gerekli olabilecek dedektör sayısı, yangın sireni, yangın paneli, yangın butonu ve diğer ürünlerin adetlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca uzman görüşü almak için keşif isteğinde bulunabilirsiniz.

Duman dedektörü seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu pilli olmamasıdır. Çünkü pilli dedektörler kesinlikle itfaiye tarafından ve diğer güvenlik kontrol bilir kişilerinden onay almamaktadır.

Detaylı duman dedektörü fiyatları için bizimle 0212 422 1525 nolu telefondan mühendis arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

Ucuz Duman Dedektörü

Ucuz duman dedektörü ile çalışan yangın alarm sistemleri firmanız, ofisiniz veya kısacası tüm yaşam alanlarınızda mutlaka olması gereken bir sistemdir. Hem mal, hemde can güvenliği için gereklidir. Bu durumun farkındalığında olan sizler yangın alarm sistemi kurdurmak istediğinde değişik fiyatlar ile karşılaşmaktadırlar. Köprücü yangın alarm sistemleri olarak itfaiyenin kabul ettiği ucuz duman dedektörü ve diğer yangın ihbar sistemleri elemanlarını en uygun fiyata bulabilmenizi sağlıyoruz.

Satmakta olduğumuz ucuz duman dedektörü özellikleri

  1. Algılama çeşidi : Optik duman dedektörü
  2. Bağlanma türü : Panele bağlı kablolu duman dedektörü
  3. Çalışma Gerilimi : 12 / 24 Volt
  4. Standart : EN-54-7
  5. Paket içeriği : Dedektör + Taban

Duman dedektörü çalışma şekli

Ucuz duman dedektörleri panele bağlı çalışmaktadırlar. Kurulum yapılan yangın ihbar paneline kablo tesisatı ile kontrol akımı gönderir. Ortamda yangın olması durumunda, optik gözler sayesinde dumanı algılar ve yangın paneline sinyal gönderir. Sinyal sonrasında panel yangın alarmı verir.

***Dikkat edilmesi gereken  en önemli konulardan bir tanesi ise itfaiyenin istemiş olduğu sistemde duman dedektörleri kablolu ve panele bağlı olmak zorundadır. Lütfen yanlış anlatışlara aldanıp pilli duman dedektörü almayınız.

Daha detaylı bilgi almak için lütfen 0212 422 1525 nolu telefondan mühendis arkadaşlarımız ile iletişime geçiniz.